pátek 13. března 2015

Recenze: Papírová města

Všechno je z papíru

Název: Papírová města
Originální název: Paper Towns 
Autor: John Green
Rok vydání: 2014/ originál: 2008
Počet stran: 288
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství hardback: Knižní klub/ paperback: Yoli
Vazba: Vázaná s přebalem/ Brožovaná


V Paper Towns se vám dostane příběhu o dospívání. Margo už se dávno s Quentinem nebaví a přátelí se s jinými, a na škole je považována za legendu. Může za to zejména její nespoutanost a časté dobrodružné několikadenní výpravy, kdy její rodiče šílí strachy i vzteky. Jednoho dne však Margo nečekaně zaklepe na Quentinovo okno a uprostřed noci ho vtáhne do jednoho z margovského dobrodružství. Druhý den se Margo neukáže ve škole, pak ani další. A Quentin zjistí, že pro něj zanechala vodítko, jak ji najít… Quentin začne pátrat a čím víc se noří do záhadného zmizení, tím méně si je jistý, kým vlastně Margo byla a jestli ji vůbec znal. Co vlastně chce on sám? A co jsou papírová města, na která Quentin ve spojitosti s Margo neustále naráží?


Margo milovala záhady, tak moc, že se sama jednou stala. 

Jak teď přemýšlím tak bych o hodně přišla kdybych si knihu nekoupila a nepřečetla. Pro mě je to o trošku lepší než Hvězdy nám nepřály, protože to není tak smutné. Hned jsem se do knížky zamilovala a to z toho důvodu že Greenovi knížky v sobě mají něco zvláštního. Nevím jak, ale mě dokáží hrozně moc inspirovat. Zatím jsem sice četla jen dvě, ale brzo se chystám na další. Nápad téhle knížky mě hrozně zaujal. Zmizí holka kterou tak nějak milujete a nechává po sobě stopy které jsou určeny vám. Super nápad ne? Klučičí postavy už mi problém nedělají takže kniha je dokonalost sama. Zajímavý byl i nápad s nitkami které se postupně přetrhávají. Ze začátku jsem zas tak nadšená nebyla, ale pak jsem se naprosto ponořila do čtení a knížka se mi hrozně moc líbila. Samotný Quen byl takový obyčejný kluk, který není zrovna nejpopulárnější na škole a byl zamilovaný do nejúžasnější holky. Asi trošku klasika (taky to bývá naopak).

Všichni ti papírový lidé žijí v jejich papírových domech.


Papírová města v sobě mají spoustu pocitů. Někdy jsem se smála, někdy jsem byla smutná a někdy třeba ztracená.
Margo byla neskutečně zvláštní. Divná, ale zároveň chytrá. Ty stopy byli udělané dost dobře. To se musí nechat. Pocity k ní jsem střídala, i když zrovna dvakrát v knížce nebyla.
Quenovi kamarády jsem měla ráda. Ben byl vtipný a podobný jako někteří moji kamarádi. Takže mi sedl.
Radar mi připadal sympatický celou knížku. Byl chytrý, ale občas jsem měla pocit že mi tím leze na nervy.  Nebylo to, ale zase tolik, jako mi tou svojí občasnou chytrostí lezl na nervy Quen. Radar byl vlastně chytrý permanentně. Quen byl chytrý jen někdy a přišlo mi, že to všem hrozně dával najevo.

Vkročíš do papírového města a nikdy se nevrátíš zpátky. 

Závěr: Green napsal další inteligentní knížku. Každá má v sobě něco. Papírová města mě zaujala jen svým námětem a nezklamali mě. Celá knížka mě vlastně bavila a jsem neskutečně ráda, že jsem ji přečetla. 

Obálky: Mnohem víc se mi líbí originální obálka. U nás je vydaná v paperbacku od nakladatelství Yoli. Hardback vydal Knižní Klub. Já mám doma paperback. Jsem za to radši, protože obálka je hezčí. Líbí se mi ten připínáček na mapě. :)

2 komentáře:

  1. Suhlasim s tebou, že jeho knižky su akosi inšpirujuce, úžasne nápadité a originálne. Patria k mojim najobľubenejším a aj papierové mestá som si zamilovala :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda že souhlasíš :)

      Vymazat

Jsem šťastná za každý komentář :)